Az a helyzet, hogy Nagypéntek van és nem igazán terveztem ma semmilyen bejegyzést írni. Nem igazán hitbéli okokból hanem mert más dolgokra koncentrálok most.
Viszont húsz perce készítettem ezt a fotót, hazafelé jövet. Gondoltam megosztom itt a blogon, meg egy-két információt szűkösen ugyan, de hozzáteszek a látványhoz.
Nyilván alap információk a tábla szövegéből is kiderülnek, már amennyiben olvasható a dolog.
Ez az emléktábla Budán található annak a háznak a falán, ahol Csontváry egykori műterme volt (Bartók Béla út 36-38.). Egyébként ez a műterem ma is műteremként funkcionál. Csontváryról most nem írnék, hiszen eléggé közismert a munkássága, viszont Gerlóczy Gedeonról azért néhány információt most ideírok.
Gerlóczy fiatal építészmérnök volt, amikor tervezőirodája számára helyet keresett. Mindez 1919-ben történt, közvetlenül Csontváry halálának idején. Ekkor keveredett el egy újsághirdetés alapján az elhunyt festő műterméhez, ahol az örökösök éppen a hagyatékát árverezték. Tudni kell persze, hogy Csontváryt ekkor még a kutya sem ismerte. Vagy aki mégis, az elkönyvelte bolond gyógyszerésznek, ezt a Mihály Tivadart, a Kosztkát, akiről az általános közvélekedés az volt, hogy meglett korára elhülyült és elkezdett zavaros dolgokat festeni.
Na de térjünk vissza a licitre. Éppen a nagy vásznakért ment a harc, amit vásáros cigányok akartak megvenni sátorvászonnak. Ekkor lépett színre az ifjú mérnök úr, aki egyből megsejtett valamit a festmények kapcsán és kőkemény licitálás után megszerezte a hagyatékot (Baalbek, Taormina, stb.), persze közben majdnem agyonverték az említett vásározók. Hát röviden ennyi a Csontváry életmű megmenekülésének története.
Közben aztán a mi Gerlóczynk világhírű építésszé nőtte ki magát és gyakorlatilag a két háború közötti magyar Bauhaus, illetve modern építészet egyik legkiválóbb képviselője volt. Külön nem kívánom felsorolni épületeit, ha valakit érdekel a munkássága, akkor a wikin, meg sok más helyen utánanézhet.
Talán még annyi személyeset megemlítenék Gerlóczyról, hogy amikor kamaszként fotószakra jártam a Kisképzőbe, akkor nagyon sok épületét -főleg amelyek itt Pesten találhatók- végigfotóztam. Igaz, akkor még csont nélkül be lehetett jutni egy pesti lépcsőházba.
Na mindenkinek áldott Húsvétot kívánok!
2008.03.21. 13:49 Gasper
Szarunk mi mindenre
2 komment
Címkék: budapest építészet csontváry gerlóczy gedeon
A bejegyzés trackback címe:
https://tajkep.blog.hu/api/trackback/id/tr28390857
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ekkerjoz 2008.03.21. 21:43:56
Mikor barátaimmal a harmadik pohár bor után szokás szerint vitatkozunk a főváros-vidék ellenszenv körül, nekem többnyire nem marad más érvem a végére, csak a sok idióta, kutyaszar, parkolás, közlekedés, kéregető. Most lesz egy új érvem. Inkább kevesebb lenne...
Gasper · http://tajkep.blog.hu/ 2008.03.21. 21:47:00
És idővel, legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint csak sokasodnak az egyre durvább érvek.
Utolsó kommentek